Kane & Pascoe Claim Super Sedan Grand Prix Prelim A Mains

by | Jan 18, 2020 | SSA Super Sedans, TAS | 0 comments

Multiple National Champions Darren Kane and Matt Pascoe have claimed victory in the fifteen preliminary main events for the 2020 Super Sedan Grand Prix being held at the Gulf Western & Independent Oils Raceway in Tasmania.

Two Time and defending Grand Prix winner Callum Harper was undefeated in his three heat race outings and leads the overnight point score aboard his T22 Bandit Chassis.

Tasmanian Gil Aylett suffered engine issues early in the night preventing him from putting his best foot forward at Australia’s Richest Super Sedan race.

The solid Friday Night crowd witnessed some great Super Sedan action across the twelve heat races and preliminary main events.

Tomorrow nights show promises to be a pulsating night of Speedway with the country’s best Speedway Sedan pilots chasing the five figure winners cheque.

The Official Point Score after night one of the 45th Annual Super Sedan Grand Prix

1. T22 Callum Harper 136
2. Q36 Darren Kane 128
3. A1 Matt Pascoe 128
4. T8 Steve Latham 117
5. T41 Adam Beechey 110
6. N57 Tyson Moon 97
7. T6 Corey Smith 87
8. Q26 Sean Black 87
9. NQ44 Trent Wilson 79
10. T79 Jason McPherson 78
11. V3 Mick Nicola Snr 76
12. W81 Gary Higgs 74
13. Q3 Matt Williams 66
14. T61 Laura Davidson 56
15. W36 Phil Barton 56
16. T48 Wayne Dillon 53
17. Q4 Leigh Williams 52
18. V34 Jamie Collins 50
19. T3 David Nichols 49
20. T29 Tim Johnson 45
21. S47 Michael Miller 44
22. T4 Marcus Alexander 40
23. N21 Darren Anning 39
24. W4 Lee Aylett 38
25. T71 Robert Bird 36
26. T18 Dwaine Sonners 34
27. S93 Kym Jury 32
28. W9 Kemble Aylett 32
29. T24 Anthony Manion 25
30. N19 Dion Bennett 20
31. T11 Gil Aylett 16

Official Results

Heat One, Ten Laps: 1. Q36 Darren Kane, 2. A1 Matt Pascoe, 3. T41 Adam Beechey, 4. T4 Marcus Alexander, 5. S93 Kym Jury, 6. V34 Jamie Collins, 7. T24 Anthony Manion, 8. Q4 Leigh Williams

Heat Two, Ten Laps: 1. T8 Steve Latham, 2. T48 Wayne Dillon, 3. N57 Tyson Moon, 4. T6 Corey Smith, 5. W36 Phil Barton, 6. W9 Kemble Aylett, 7. T3 David Nichols, 8. T29 Tim Johnson

Heat Three, Ten Laps: 1. NQ44 Trent Wilson, 2. T61 Laura Davidson, 3. T79 Jason McPherson, 4. N21 Darren Anning, 5. Q3 Matt Williams, 6. T11 Gil Aylett, DNF S47 Michael Miller

Heat Four, Ten Laps: 1. T22 Callum Harper, 2. W81 Gary Higgs, 3. V3 Mick Nicola, 4. Q26 Sean Black, 5. T18 Dwaine Sonners, 6. T71 Robert Bird, DNF W4 Lee Aylett, N19 Dion Bennett

Heat Five, Ten Laps: 1. T8 Steve Latham, 2. W36 Phil Barton, 3. N57 Tyson Moon, 4. T6 Corey Smith, 5. T29 Tim Johnson, DNF S93 Kym Jury, T48 Wayne Dillon, W9 Kemble Aylett

Heat Six, Ten Laps: 1. A1 Matt Pascoe, 2. T41 Adam Beechey, 3. T3 David Nichols, 4. V34 Jamie Collins, 5. NQ44 Trent Wilson, 6. T61 Laura Davidson, 7. S47 Michael Miller, 8. T11 Gil Aylett

Heat Seven, Ten Laps: 1. T22 Callum Harper, 2. Q36 Darren Kane, 3. Q4 Leigh Williams, 4. Q26 Sean Black, 5. N21 Darren Anning, 6. T24 Anthony Manion, 7. N19 Dion Bennett, DNF W4 Lee Aylett

Heat Eight, Ten Laps: 1. Q3 Matt Williams, 2. V3 Mick Nicola, 3. W81 Gary Higgs, 4. T79 Jason McPherson, 5. T4 Marcus Alexander, 6. T18 Dwaine Sonners, 7. T71 Robert Bird

Heat Nine, Ten Laps: 1. T22 Callum Harper, 2. Q36 Darren Kane, 3. W4 Lee Aylett, 4. NQ44 Trent Wilson, 5. W36 Phil Barton, 6. T61 Laura Davidson

Heat Ten, Ten Laps: 1. Q26 Sean Black, 2. T79 Jason McPherson, 3. V3 Mick Nicola, 4. Q3 Matt Williams, 5. T71 Robert Bird, 6. W9 Kemble Aylett, 7. N21 Darren Anning, 8. N19 Dion Bennett

Heat Eleven, Ten Laps: 1. T41 Adam Beechey, 2. N57 Tyson Moon, 3. S47 Michael Miller, 4. T8 Steve Latham, 5. W81 Gary Higgs, 6. T3 David Nichols, 7. T18 Dwaine Sonners, 8. T4 Marcus Alexander

Heat Twelve, Ten Laps: 1. T6 Corey Smith, 2. A1 Matt Pascoe, 3. T29 Tim Johnson, 4. V34 Jamie Collins, 5. T48 Wayne Dillon, 6. Q4 Leigh Williams, 7. S93 Kym Jury, 8. T24 Anthony Manion

Preliminary A Main 1 (ODD), Fifteen Laps: 1. A1 Matt Pascoe, 2. T22 Callum Harper, 3. T41 Adam Beechey, 4. Q26 Sean Black, 5. NQ44 Trent Wilson, 6. W81 Gary Higgs, 7. T3 David Nichols, 8. V34 Jamie Collins, 9. S47 Michael Miller, 10. T48 Wayne Dillon, 11. T18 Dwaine Sonners, DNF V3 Mick Nicola, T24 Anthony Manion, W4 Lee Aylett, S93 Kym Jury

Preliminary A Main 2 (EVEN), Fifteen Laps: 1. Q36 Darren Kane, 2. T8 Steve Latham, 3. N57 Tyson Moon, 4. T6 Corey Smith, 5. Q4 Leigh Williams, 6. T79 Jason McPherson, 7. T61 Laura Davidson, 8. W9 Kemble Aylett, 9. T71 Robert Bird, 10. T4 Marcus Alexander, 11. T29 Tim Johnson, DNF W36 Phil Barton, N21 Darren Anning

Image by 44 Photography of Darren Kane

X