BROOME SPEEDWAY RESULTS 4/09/2020

by | Sep 4, 2020 | Results, WA | 0 comments

2020 Shinju Matsuri Festival Race Meeting Night One

SSA Junior Sedans

Heat One- Eight Laps: 1. W55 Riley Dunne, 2. W17 Cody MacKellar, 3. W45 Nick Bonham, 4. W22 Jakob Doust, 5. W16 Aaron Doust, DNF W89 Hunter Downs (4)

Heat Two- Eight Laps: 1. W55 Riley Dunne, 2. W17 Cody MacKellar, 3. W45 Nick Bonham, 4. W16 Aaron Doust, 5. W22 Jakob Doust, DNF W89 Hunter Downs (4)

Heat Three- Eight Laps: 1. W45 Nick Bonham, 2. W16 Aaron Doust, 3. W55 Riley Dunne, DNF W22 Jakob Doust (6) W17 Cody MacKellar (6) W89 Hunter Downs (4)

SSA Street Stocks

Heat One- Ten Laps: 1. W72 Russell Gunn, 2. W29 Jake Hoath, 3. W94 Robert Dunbar, 4. W27 Damon Lyall, 5. W46 Mitch Bonham, 6. W21 Aaron Jeffrey, 7. W40 Andrew Norton, 8. W16 Brinley McGaffin, 9. W73 James Pigram, 10. W5 Trent Bin-Omar, 11. W23 Matt Lowe, 12. W52 Shay Roberts,  13. W65 Shaun Foster, 14. W222 Joshua Ellis

Heat Two- Ten Laps: 1. W25 Bradley Roberts, 2. W77 Jorj Park, 3. W74 Lenny Bates, 4. W78 Shayne Doust, 5. W24 Mark Murray, 6. W11 Rowan Drysdale, 7. W20 Clinton Waldron, 8. W4 Dylan Curley, 9. W9 Darren Lee-James, 10. W48 Jim Dixon, 11. W95 Lourens Lamprecht, 12. W47 Curt Harris, 13. W45 Phil Lockhart

Heat Three- Ten Laps: 1. W73 James Pigram, 2. W222 Joshua Ellis, 3. W23 Matt Lowe, 4. W78 Shayne Doust, 5. W47 Kurt Harris, 6. W40 Andrew Norton, 7. W46 Mitch Bonham, 8. W4 Dylan Curley, 9. W20 Clinton Waldron

Heat Four- Ten Laps: 1. W74 Lenny Bates, 2. W27 Damon Lyall, 3. W5 Trent Bin-Omar, 4. W16 Brinley McGaffin, 5. W29 Jake Hoath, 6. W72 Russell Gunn, 7. W21 Aaron Jeffrey, 8. W24 Mark Murray, 9. W95 Lourens Lamprecht, 10. W25 Brad Roberts, DNF W48 Jim Dixon, W52 Shay Roberts, W9 Darren Lee-James       

Heat Five- Ten Laps: 1. W5 Trent Bin-Omar, 2. W77 Jorj Park, 3. W72 Russell Gunn, 4. W48 Jim Dixon, 5. W25 Brad Roberts, 6. W94 Robert Dunbar, 7. W21 Aaron Jeffrey, 8. W47 Kurt Harris, 9. W52 Shay Roberts, DNF W46 Mitch Bonham, W29 Jake Hoath

Heat Six- Ten Laps: 1. W74 Lenny Bates, 2. W27 Damon Lyall, 3. W222 Joshua Ellis, 4. W23 Matt Lowe, 5. W78 Shayne Doust, 6. W95 Lournes Lamprecht, 7. W40 Andrew Norton, 8. W24 Mark Murray, 9. W9 Darren Lee-James, 10. W73 James Pigram

SSA Production Sedans

Heat One-Ten Laps: 1. W74 Jhye Kent, 2. W71 Greg Mills, 3. W96 Jack McAuley, 4. W23 Mick Johnson, 5. W55 Chelsea Dunne, 6. W64 Liam Mackenzie, 7. W88 Tom Oliver, 8. W7 Prue Plowright, DNF W888 Eric Wade (2)

Heat Two- Ten Laps: 1. W96 Jack McAuley, 2. W23 Mick Johnson, 3. W71 Greg Mills, 4. W74 Jhye Kent, 5. W64 Liam Mackenzie, 6. W55 Chelsea Dunne, 7. W88 Tom Oilver, 8. W7 Prue Plowright, DNS W888 Eric Wade

Heat Three- Ten Laps: 1. W71 Greg Mills, 2. W96 Jack McAuley, 3. W23 Mick Johnson, 4. W64 Liam Mackenzie, 5. W55 Chelsea Dunne, 6. W88 Tom Oliver, DNF W7 Prue Plowright (3), W74 Jhye Kent (2)

SSA Modified Sedans

Heat One- Ten Laps: 1. W91 Jeff Steele, 2. W73 Ray Clifton, DNF W6 Dale Edwards (8), W45 Steve Lockhart (5)

Heat Two- Ten Laps: 1. W91 Jeff Steele, 2. W73 Ray Clifton, 3. W45 Steve Lockhart, DNF W6 Dale Edwards (1)

Heat Three- Eight Laps: 1. W73 Ray Clifton, 2. W91 Jeff Steele, 3. W45 Steve Lockhart, DNF W6 Dale Edwards (1)

X